Nésém vám noviny

Už je to sice pár dní zpátky, ale blog se nějak nestihl napsat, takže aspoň zpětně. Na srovnávacích mediálních studiích jsme od plazení se po čtyřech s pravítkem a zvýrazňovačem nad novinami povýšili k sledování televizního zpravodajství. hodinu jsme zahájili na slovenském sídlišti, kde všechny možné i nemožné televize zapáleně dokumentovaly tzv. Devínsky masaker. Obzvlášť dramatického zpracování se události dostalo od TV Nova, jejíž reportáž si v ničem nezadala s trailery na nejnovější holywoodské blockbustery. Popravdě ani reportáže dalších televizních stanic na to nebyly o moc lépe – Prima, ČT, Al Jazeera i ABC. Jediná z těchto televizí přiznávala, že o událostech na sídlišti nemají dostatek ověřených informací – můžete hádat, která z uvedených to mohla být. Al Jazeera si pro změnu neodpustila události komentovat tím, že střelba byla motivovaná romským původem postřílené rodiny.

Na další hodinu srovnávacích mediálních studiích nám byl zadán úkol vskutku záludný. Sledovat zprávy a počítat střihy v jednotlivých reportážích, zaznamenat etnikum a odhadnout věk osob, které v reportáži přímo promluví, zhodnotit zda se zpráva zaměřovala na násilí a samozřejmě také zapsat, o jakou zprávu se jedná. Šesti týmům po čtyřech členech byly rozdány jednotlivé dny v týdnu, členové týmu si pak rozebrali televize – ČT, Novu, Primu a Krimi zprávy. Náš deníkový tým dostal na starost 26.11.

Televizní noviny na Nově, které jsem sledovala, dlouhodobě považuju za čiré zlo. Celkem mají cca 42 minut a celkem se v nich prostřídalo 21 reportáží. Už první reportáž byla na střihy velmi výživná, hemžilo se to dramatickými close-upy podkreslenými ještě dramatičtější hudbou. Dalším překvapením byl novácký inspektor, který mne tentokrát zklamal už jen tím, že nedoporučoval žádný mňamkózní recept jako plněné kuřecí kůže, ale místo toho se jen procházel po holešovické tržnici a neuvěřitelně protivným způsobem kritizoval (krom vánočních řetězů, které byly hlavním tématem reportáže) prakticky všechno, přičemž prodejcům nedal jedinou šanci se jakkoli projevit. Ostatně reportáž začala dramatickými záběry hořícího vánočního stromečku, a já už měla v tu chvíli chuť tu televizi zase radši vypnout.

Celé televizní noviny jsou tak trochu postavené na principu vyděsit-potěšit. Nechyběla reportáž o stromu na Staroměstském náměstí, polití slečny kyselinou v Plzni, viróza, která může usmrtit vašeho pejska, ale nebojte, operace žlučníků zvládají študenti medicíny podstatně lépe, než náš reportér. Samá dramata všedního dne, kdyby vám náhodou nestačil každodenní přísun životních tragédií a radostí hrdinů z Ulice.

Na závěr ještě reportáže o Krejčířovi a také o tom, jak snadno se můžete stát – pokud jste se už nestali – obětí převaděčů – a na konec nesmí chybět roztomilé zvířátko. Přidávám celou tabulku střihů, kdyby někdo měl odvahu nakouknout, za celé televizní noviny, pokud nepočítáme znělky (resp. počítáme pouze reportáže) to dělá cca jeden střih za čtyři sekundy. Televizi vypínám a na další tři roky s klidným srdcem a svědomím jak lilie zase zapomenu, jak že se ta věc vlastně zapíná. Uff. 

téma

střih

násilí

přímo mluvící

Hodinky s nacistickými motivy v knihkupectvích

32

x

50ž, 40m,70m, 50m, 25m, 30ž

Pohřeb Pavla Bobka

23

x

60m, 50ž, 70m, 60ž, 50m, 50m

Inspektor – vánoční řetězy v tržnicích

26

x

40m, ani jeden vietnamec

Bárta – rezignace na funkci předsedy

22

x

40m, 30ž, 60ž, 50ž

Další politici – kdo si splnil svoje plány?

14

x

30ž, 60m, 50m, 40m, 50ž

Maslák – odsoudzen na 10 let

54

ano

30ž, 40m, 40ž

Ptyč

31

x

40m, 40m

Strom na Staromáku

31

x

30m, 40m

Polití kyselinou v Plzni

10

ano

50m (moderátor)

Zeman – první vystoupení na veřejnosti po koleni

20

x

50m

NHL otřesy mozku

19

ano

40m, 30m

Autobazar – stočené tachometry

31

x

60m

Smrtelné nebezpečí pro psy – viróza, pseudovzteklina

20

x

50m, 60m, 60m

Bestoutdoors

30

x

50m, 50m, 60m, 30ž

Zemřela nejstarší obyvatelka ČR

21

x

50m, 30ž, 60ž, 50m

Operace virtuálních pacientů

31

x

30m, 20ž, 30m

Aukce dinosaura

21

x

60m

Krejčíř

32

x

Převaděči- spolujízda

17

x

50m

Postel

27

x

40m, 40m, 30m

Zoo Jihlava

12

x

30ž, 30m

Advertisement

Posted on 27 prosince, 2013, in Srovnávací mediální studia, StuNoMe. Bookmark the permalink. Napsat komentář.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: