Want a sugarcube?

cukrikMezi další úkoly z hodin datažurnalistiky patřilo sepsat článek, který by navázal na nadpis, který jsem dali dohromady minulou hodinu. Z mého „Sezením u počítače spálíte jeden půllitrový  Red Bull za 3 hodiny“ tedy po menším zkoumání nejrůznějších džusů, energeťáků, minerálek a obsahů cukru vzniklo toto:

Za stejnou dobu spálíte sezením u počítače i stejný objem 100% jablečné šťávu z Globusu. Stejný objem meruňkového džusu Pfanner vysedíte za víc než čtyři hodiny. Ne všechny energetické nápoje jsou tak kalorické, jak se o nich říká. Ne všechny džusy jsou zdravé a ne všechny minerálky dietní. Cukry se neschovávají jen v plechovkách, ale i ve zdravě se tvářících nápojích.

Když ráno vstáváte, nalijete do sebe sklenici džusu. V práci dodržujete pitný režim litrem minerálky, k obědu jednu půllitrovou kolu a před cvičením do sebe obrátíte ionťák. Před večerním kinem ještě jeden energetický nápoj, aby vás nudný film náhodou neuspal. V každé lahvi, krabici a plechovce se schovává určité množství kalorií, které buďto během denních aktivit spálíme, nebo se nám v těle uloží v podobě tuků. Kalorie jsou ale pojem velmi abstraktní. Zkuste si místo 160 kalorií, které do sebe obrátíte v jedné lahvi Kofoly, představit deset a půl kostky cukru. Zdravý ovocný – třeba meruňkový džus, který si dopřáváme k snídani, vám spolu s minimem vitaminů dodá také 21 kostek cukru. To je o šest kostek cukru víc, než kolik zkonzumujete, když vypijete průměrný energetický nápoj. Pokud nesportujete, máte šanci se kalorií, které v půl litru džusu přijmete, zbavit za tři hodiny rychlejší chůze nebo během deseti a půl hodiny spánku. V dietních ochucených minerálkách čekají čtyři až pět kostek cukru, v dětském nápoji Jupík Aqua Jahoda najdete tři a půl kostky. fresh-juice-107267

Chcete-li si udržet váhu, případně zhubnout, je vhodné se nadbytečným kaloriím v podobě slazených nápojů vyhýbat. Přiložený graf zobrazuje počet kalorií, resp. kostek cukru v půl litru konkrétního nápoje.

 

Advertisement

Posted on 2 dubna, 2014, in Datová žurnalistika, StuNoMe. Bookmark the permalink. Napsat komentář.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: